کمیسیون SEC درخواست VanEck’s Spot Bitcoin ETF را به دلیل محافظت از سرمایه گذاران رد کرد


کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده پیشنهاد VanEck برای ETF بیت کوین را رد کرده است. این امر پس از چندین تاخیر توسط آژانسصورت می گیرد.

مدیریت سرمایه‌گذاری جهانی VanEck از فعال‌ترین شرکت‌ها در هنگام تشکیل پرونده در SEC برای راه‌اندازی ETF بیت‌کوین بوده است.

در چند سال گذشته، این شرکت درخواست های داشت که برخی از آنها توسط آژانس رد شدند و برخی دیگر مجبور شدند به تنهایی ازآن خارج شوند.

با این حال، زمانی که SEC اجازه داد دو ETF مبتنی بر معاملات آتی بیت‌کوین فعال شوند، که یکی از آنها ETF استراتژی VanEck بود،چشم‌انداز ایالات متحده در اکتبر امسال تغییر کرد.

از آنجا که SEC در ماه اکتبر با عرضه ETFهای قراردادهای آتی موافقت کرده بود؛ همین امر باعث خوشبینی درباره پذیرش ETF معاملات نقدیشده بود.

اما تا کنون، این چنین نبوده است. در جدیدترین پرونده، SEC روز جمعه درخواست ETF بیت کوین VanEck را رد کرد. با این وجود، بورسCBOE BZX از عرضه سهام VanEck منع شد که دلیل آن عدم ارائه مستندات لازم درباره پیشگیری از مداخله در قیمت و حفاظت از منافعسرمایه‌گذاران عنوان شده است.

علاوه بر این، SEC اضافه کرد که BZX و VanEck قادر به رفع موانع قبلی کهبرای جلوگیری از اعمال و اقدامات تقلبی و دستکاریوبرایمحافظت از سرمایه گذاران و منافع عمومیطراحی شده بودند، نیستند.

رئیس کمیسیون، گری گنسلر، اخیراً اظهار داشت که ETF با پشتوانه آتی برای سرمایه گذاران ایمن تر خواهد بود، به همین دلیل است که فقطچنین وجوهی در ایالات متحده تأیید شده است.

رد این پرونده از سوی SEC پس از آن صورت گرفت که آژانس دو بار در سال جاری تصمیم گیری در مورد ETF BTC VanEck را به تاخیرانداخت.

در حالی که  SEC اجازه می دهد ETF های آتی بیت کوین با هزینه رول بالا و وجوه پایان بسته بیت کوین با حق بیمه دو رقمی و بدون قابلیتبازخرید فعالیت کنند، هیچ دلیل خوبی برای تایید نکردن ETF فیزیکی بیت کوین وجود ندارد. ETF فیزیکی بیت کوین بدون شک امروزی ترینگزینه برای سرمایه گذاران است.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.