هایپر لجر چیست؟

هایپر لجر

هایپر لجر


هایپر لجر چیست؟

در میان دنیای بلاکچین و کریپتوکارنسی، هایپر لجر معروف ترین پروژه بیت کوین و اتریوم است که با پوشش گسترده ای از رسانه ها رواج دارد. اما یک پروژه تاکنون محبوبیت زیادی پیدا نکرده است. با توجه به اینکه تعداد زیادی از پروژه های بلاکچین برای بسیاری از نیازهای مختلف در سراسر جهان ساخته شده است، پروژه ی هایپرلجر(Hyperledger) که توسط بنیاد لینوکس راه اندازی شده است سعی در استاندارد سازی و دموکراتیک سازی بلاکچین در دنیای تجارت می کند. 

به جای اینکه شرکت ها مسائل خود را به تنهایی حل کنند، Hyperledger یک دانش متقابل را در اختیار شما قرار می دهد تا شرکت ها امکان ساختن بلاکچین مناسب را داشته باشند، که پاسخگوی نیازهای خاص باشد.

گرچه هایپلر لجر تحت تاثیر فناوری بلاکچین است اما از بیت کوین یا دیگر ارزها پشتیبانی نمی کند

در سال 2015، بنیاد لینوکس، سازمان غیر انتفاعی که نوآوری های گسترده ای را از طریق منابع آزاد امکان پذیر می کند، از همکاری رهبران صنعت برای توسعه ی فناوری بلاکچین در سطح سازمانی خبر داد. هدف اصلی ایجاد “چارچوب لجر توزیع شده با منبع آزاد ” ارائه ی برنامه های قدرتمند و خاص در صنعت، سیستم عامل ها و سیستم های سخت افزاری، برای پشتیبانی از معاملات تجاری بود، و به این ترتیب بود که هایپرلجر بوجود آمد.

 باید بدانید که هایپرلجر یک کریپتو کارنسی یا یک بلاکچین و یک شرکت نیست. این یک تلاش مشترک در سراسر جهان برای شفاف سازی فناوری بلاکچین برای حل مسائل تجاری است.

اولین اعضایی که به این پروژه پیوستند اکثراً بانک ها، شرکت های خدمات مالی یا شرکت های فناوری اطلاعات بودند. اما با گذشت زمان، شرکت های بیشتر و بیشتری به این پروژه پیوستند.

بنیاد لینوکس قصد دارد محیطی  را ایجاد کند که در آن توسعه دهندگان نرم افزار ها و شرکت ها بتوانند برای ساخت فریم ورک های بلاکچینی همکاری کنند. این پلتفرم در فوریه ی 2016 رسما اعضای خود را اعلام کرد، در ماه مارس همان سال 10 عضودیگر نیز اضافه شدند.

امروزه هایپر لجر بیش از 100 عضو دارد که در میان آنها اسامی رهبران صنایع از جمله غول های فناوری حمل و نقل همچون ایرباس و دیملر و شرکت هایی نظیرIBM, Fujitsu, SAP, Huawei, Nokia, Intel و سامسونگ، همچنین موسسات مالی Deutsche Borse, American Express, J.P Morgan, BBVA, BNP Paribas, Well Fargo و تعدادی از استارت آپ های مشهور بلاکچین به چشم می خورند.

هایپرلجر و ارز اختصاصی

پروژه هایپر لجر در اوایل کار خود مجبور شد تصمیم مهمی بگیرد. در واقع وقتی از مدیر اجرایی، برایان بلندورف (Brian Behlendorf) سوال شد که آیا احتمال دارد که کوین هایپر لجر و یک واحد پولی اختصاصی بر روی بلاک‌چین هایپر لجری ساخته شود، وی پاسخ داد که این پروژه هرگز رمز ارز اختصاصی خود را نخواهد ساخت.

او ادامه داد:

ارز هایپر لجر هرگز دیده نخواهد شد؛ چرا که ما از طریق عدم ایجاد یک ارز اختصاصی، از چالش‌های سیاسی لازم برای حفظ یک ارز پایدار جهانی، اجتناب می‌کنیم.

چنین تصمیمی مشخصا جهت گیری خاصی به اهداف استراتژیک هایپر لجر برای ساخت و تولید برنامه‌های کاربردی صنعتی مبتنی بر فناوری بلاک ‌چین داد و آن را از برنامه‌های کاربردی درآمد زا که معمولاً از ارز های مبتنی بر بلاک ‌چین حاصل شده‌اند، جدا نمود. گرچه این حالت ممکن است جذابیت کم‌تری داشته باشد، اما باعث می شود این پروژه بیشتر در راستای فناوری حرکت کند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.