مشکل استیبل کوین ها و CBDC ها در بازارهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه


مردم اقتصادهای نوظهور برای محافظت در برابر بازارهای سنتی، کریپتو را انتخاب کرده اند. با این حال، بسیاری از کشورها از ارزهاى ديجيتال خصوصی حمایت نکرده اند و در عوض به دنبال استیبل کوین ها یا ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDCs) هستند.

با این وجود، گزارش اخیر بیان می‌کند که استیبل کوین‌ها و CBDCها می‌توانند مسائل دلهره‌آوری را در بازارهای نوظهور ایجاد کنند و ممکن است مشکلاتی را که نوآوری‌های فین‌تک سعی در رفع آن دارند برطرف نکنند. بانک تسویه بین المللی(BIS) روز جمعه مقاله ای با عنوان “پول دیجیتال برای بازارهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه چه معنایی دارد” منتشر کرد و در آن خاطرنشان کرد:

هدف ‌های استیبل‌کوین ها شامل بهبود مالی و حواله‌های بین‌مرزی است، اما آن ها برای دستیابی به این اهداف نه ضروری هستند و نه کافی.»

علاوه بر این، این گزارش بیان کرد که استیبل کوین‌ها می‌توانند خطرات جدیدی را در عرصه حکمرانی، کارایی در فرآیندهای پرداخت، حفاظت از مصرف‌کننده و حفظ حریم خصوصی داده‌ها ایجاد کنند.

از سوی دیگر، CBDC ها در حال تبدیل شدن به انتخابى تنظیم کننده هستند. چین رد صدد صدور آن ها است، نیجریه نيز اين هدف را مد نظر دارد. هند هم آن را در نظر گرفته است. اما حتی CBDC، طبق این مقاله، چالش‌هایی را برای مقامات EMDE ایجاد کرد.

در این بیانیه آمده است: 

این خطر وجود دارد که در دوره‌های استرس سیستمیک، خانوارها و سایر عوامل، به طور ناگهانی سپرده‌های بانکی یا سایر دارايى هاى خود را به CBDC تغییر دهند و یک «جریان دیجیتالی» با سرعت و مقیاس بی‌سابقه را سبب شوند.»

مزایا و معایب نه تنها برای ارزهای دیجیتال بلکه برای CBDC ها و استیبل کوین ها نیز وجود دارد. کشورهای نوظهور ممکن است بر پیشرفت مالی سنتی به مدرن سازی امور مالی از طریق CBDC ها و استیبل کوین ها تمرکز کنند. اما چیزی که آنها نمی‌دانند این است که ارز ديجيتال قبلاً مسیر جدیدی را برای امور مالی ایجاد کرده است. با پیوستن افراد بیشتر و بیشتری به اين مسير، آموزش نقش مهمی در پیشبرد نوآوری و رشد خواهد داشت، هم برای ارزهای دیجیتال و هم برای اقتصاد. 

بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه (EMDE) در سراسر جهان از جمله آمریکای لاتین، به استیبل کوین ها به عنوان ذخیره ارزش و جایگزینی برای کریپتوهای «فرار» روی آورده اند. با این حال، زمانی که فیات ملی متزلزل است و در معرض تورم قرار دارد، استیبل کوین ها به عنوان یک جایگزین خوب در نظر گرفته ميشوند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *