چرا دارندگان ارزهای دیجیتال، نگران لایحه زیرساخت آمریکا هستند؟


بازار ارزهای دیجیتال، بازاری بین‌المللی است و به همین خاطر تحت تاثیر رویدادها و مسائل جهانی است. همچنین چون آمریکا به عنوان اقتصاداول جهان در همه بازارها نقشی کلیدی بازی می‌کند، طبیعی است که هر اتفاقی در این کشور، بر بازارهای مختلف از جمله بازار ارزهایدیجیتال تاثیر بگذارد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، با لایحه ۱.۲ تریلیون دلاری زیرساخت‌ها، غوغایی به پا کرده و با امضای این لایحه می‌تواند سرنوشت بازارارزهای دیجیتال را دگرگون کند.

الزام به گزارش‌دهی برای تراکنش‌های ارزهای دیجیتالی

قانون ۶۰۵۰ مالیاتی آمریکا، بیان میکند کسانی‌که بیش از ۱۰ هزار دلار دریافتی دارند، باید گزارشی به سازمان خدمات درآمد داخلی (IRS) بدهند و در درباره جزییات این دریافتی، شفاف‌سازی کنند و مبدا دریافتی و علت آن را مشخص کنند تا از اتهام کلاهبرداری در امان بمانند.

اکنون با قانون جدیدی که مجلس در آمریکا به تصویب رسانده، قرار است دارایی‌های دیجیتال هم مشمول این قانون شوند. این امر در حالیاست که تب و تاب ارزهای دیجیتال در جهان بالا گرفته و بسیاری از دولت‌ها نگران خطرات  این بازار برای پول‌شویی هستند. لذا قرار است بهکمک این قوانین، این نگرانی ها رفع شوند. اما عده‌ای نیز نگرانی‌های دیگری دارند.

تریدرهای ارزهای دیجیتال، افرادی ناشناس هستند. اما با وجود قوانین جدید، مشخصات آن‌ها باید به صورت شفاف مطرح شود. منتقدان اینلایحه می‌گویند که این قانون جدید، امکان دارد انجام دهندگان تراکنش‌های ارزهای دیجیتال، اطلاعات کسانی را منتشر کنند که هیچ همکاری باآنها ندارند.

آبراهام ساترلند، استاد دانشگاه ویرجینیا، اظهار داشت:

«ماینرها، سهام‌داران، وام‌دهندگان، تریدرها و افراد عادی، امکان دارد ارائه این گزارش برایشان الزامی باشد اما موقعیت و جایگاهشان طورینباشد که بتوانند این اطلاعات را ارائه کنندبه این معنا که امکان دارد آنها اطلاعات نادرستی را منتشر کنند که اصلا به آن اطلاعات دسترسیندارند .

برخی دیگر از منتقدان می‌گویند امور مالی غیر متمرکز یا دیفای (DeFi) که در آن قراردادهای هوشمند به صورت خودکار انجام می‌شوند وخدمات مالی خود را ارائه می‌کنند نیز ممکن است تحت تاثیر این قانون قرار بگیرند.

برایان آرمسترانگ، مدیرعامل کوین‌بیس درباره این مشکل در توییتی بیان کردهاست: «این شرط ۶۰۵۰I در لایحه زیرساخت، آنطور که منفهمیده‌ام، فاجعه است. اساسنامه کلاهبرداری مجرمانه می‌تواند بسیاری از رفتارهای سالم در حوزه ارزهای دیجیتال مانند دیفای را متوقف کند

ارتباط لایحه زیرساخت با ارزهای دیجیتال

همان‌طور که بیان شد، لایحه‌ای که در حقیقت در آمریکا به تصویب رسیده و در انتظار امضای بایدن است، لایحه زیرساخت نام دارد. هدف اینلایحه، بهبود شبکه حمل‌ونقل ملی و پوشش اینترنتی است. اما مساله اصلی، نحوه ارتباط این لایحه با ارزهای دیجیتالاست.

اینطور میتوان گفت که ماجرا از این قرار است که قانون‌گذاران آمریکایی متوجه شده‌اند از طریق مالیات، می‌توان بخشی از منابع مالی لازم برایاجرای این لایحه را تامین کرد. به این ترتیب تصمیم گرفته‌اند قانون مالیاتیِ ارزهای دیجیتال را تصویب کنند. این قانون شامل گزارش‌دهی به IRS در زمینه تراکنش‌های بالای ۱۰ هزار دلار در بازار ارزهای دیجیتال می‌شود.

لذا در این لایحه، قوانینی سخت‌گیرانه در زمینه ارائه گزارش از تراکنش‌های کریپتویی در نظر گرفته شده‌است. یعنی گزارش هر تراکنش کریپتوییکه بالای ۱۰ هزار دلار ارزش داشته باشد، باید به دست سازمان IRS برسد.

این لایحه هیاهوی زیادی به پا کرده و پای وزارت خزانه‌داری آمریکا هم در آن باز است. احتمالا برای اجرای این لایحه به لابی‌های بسیاری بافعالان صنعت کریپتو نیاز باشد. آنچه مشخصاست این است که فعالان این صنعت به این سادگی اجازه دخالت در کسب‌وکارشان را نخواهندداد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.