قانون ساماندهی به ارزهای دیجیتال به مجلس ميرود


سید کاظم موسوی، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی، بیان کرده است که قانون رسیدگی به وضعیت ارزهای دیجیتال در اواسط ماه جاری به صحن علنی مجلس خواهد رفت. این در حالی است که پرویز محمدنژاد قاضی محله، عضو کمیسیون انرژی، بیان کرد که هنوز توافقی برای قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال بین نمایندگان حاصل نشده است.

سید کاظم موسوی، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی و نماینده استان اردبیل در مجلس شورای اسلامی، در رابطه با وضعیت قانون ساماندهی به ارزهای دیجیتال گفته است:

– در حال حاضر قانون ساماندهی به وضعیت ارز های دیجیتال در کمیسیون اقتصادی به تصویب و تأیید نمایندگان رسیده است و انتظار میرود که در اواسط ماه جاری این قانون برای رأی‌گیری نهایی به صحن علنی مجلس برود.

پرویز محمدنژاد قاضی محله، عضو کمیسیون انرژی، گفته است که برای وضع قانون در حوزه ارزهای دیجیتال، هنوز توافقی بین نماینگان مجلس صورت نگرفته است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشته است:

– طبق پیشنهاد بعضی از نمایندگان، طرح ورود ارز های دیجیتال به قانون برنامه بودجه سال ۱۴۰۰ وجود داشت که با مخالفت شدید گروهی دیگر از نمایندگان روبه‌رو شد، چراکه اعطای امتیاز از منابع کشور برای کاربردهای مختلف ارزهای دیجیتال صحیح نیست.

پرویز محمدنژاد قاضی محله، در ادامه افزود:

-یکی از این موضوعات مهم در صنعت ماینینگ، مصرف برق با تعرفه صنعتی ۸۰ تومان است که قیمت تمام‌شده برای تولید همین مقدار مشخص از برق ۵۸۰ تومان است؛ یعنی در این شرایط برای استخراج ارز دیجیتال باید ۵۰۰ تومان سوبسید در نظر گرفته شود که این امر تخلف است. اعطای امتیاز برق به صنعت استخراج ارز های دیجیتال، خوب نیست و باید با آن مقابله شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در مورد هزینه‌ ی تولید ارزهای دیجیتال افزود:

– سرعت استخراج بیت‌ کوین یک عدد در هر ده ماه بوده که هزینه‌های برآورد شده در این ده ماه مبلغی بین دوازده تا ۱۵ هزار دلار است. ما‌به‌التفاوت قیمت تمام ‌شده تولید بیت کوین و قیمت بازار آن، تنها به سود افرادی خاص در این حوزه است و سود آن نصیب دولت نمی شود.

او در رابطه با وضعیت ارزهای دیجیتال در دیگر کشورها بیان کرده است:

– بسیاری از مناطق از جمله برخی از کشور‌های مادر تولید این ارزها، حضور گسترده ارزهای دیجیتال و استخراج آن توسط مردم عادی را ممنوع کرده‌اند؛ بنابراین اعطای تسهیلات برای حوزه‌های مختلف ارز های دیجیتال باید با تأمل و بررسی ویژه انجام شود.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *