احتمال پذیرش شیبا برای پرداخت اتوموبیل های تسلا

احتمال پذیرش شیبا برای اتوموبیل های تسلا


اخیراً شایعاتی مبنی بر پذیرش شیبا توسط تسلا تسلا منتشر شده است که بیان میکند تسلا در صدد این است که شیبا اینو را به‌عنوان یک روش پرداخت برای خودروهای برقی خود بپذیرد. این شایعه از یکی از صفحات وب‌سایت رسمی تسلا نشات گرفته است که در آن نام شیبا اینو به‌صورت «SHIBA» در کنار دیگر روش‌های پرداختی این شرکت، از جمله بیت کوین آمده است.

به گزارش کریپتو اسلیت، داده هایی مبنی بر اینکه ممکن است تسلا میم کوین جنجالی شیبا اینو را به‌عنوان یک روش پرداختی در فروش خودروهای برقی خود بپذیرد، وجود دارد. درصورتی که این شایعه‌ صحت داشته باشد، می‌تواند بازار این میم کوین را منفجر کند.

منشأ این شایعه، کد منبع، یا همان سورس کد (Source Code) وب‌سایت رسمی تسلا است که در آن نام شیبا اینو در کنار دیگر روش‌های پرداخت مورد پذیرش این شرکت همچون بیت کوین قرار گرفته است. با این وجود تسلا تا این لحظه هیچ واکنشی به این شایعه نشان نداده است.

در فوریه سال 2021، وقتی تسلا اعلام کرد ۱.۵ میلیارد دلار بیت کوین خریده است و این ارز دیجیتال را برای پرداخت در فروش خودروهای خود پذیرفته است، قیمت بیت کوین در همان روز با جهشی ۲۳ درصدی مواجه شد. بسیاری از تحلیل‌گران معتقدند پذیرش بیت کوین از سوی تسلا محرک اصلی قیمت این ارز دیجیتال برای رسیدن به اوج تاریخی ۶۴,۰۰۰ دلاری در اواسط آوریل بوده است. سوال اینجاست که اگر این شایعه از سوی تسلا تأیید شود، آیا شیبا اینو هم شانسی مشابه بیت کوین را خواهد داشت؟

قیمت شیبا اینو در طول ماه اکتبر حدود ۸۰۰ درصد رشد کرد و به اوج تاریخی خود در ۰.۰۰۰۰۸۸۵۰ دلار رسید.


با وجود عملکرد درخشان این ارز دیجیتال، برخی از کارشناسان همچنان معتقدند که شیبا اینو یک پروژه پرسروصدای دیگر است که پس از مدتی قیمت آن سقوط می‌کند و بی‌ارزش می‌شود.

با این حال شیبا اینو در ماه‌های اخیر جنبه‌های فاندامنتال خود را تقویت کرده است. برای مثال می‌توان به راه‌اندازی موفق مجموعه توکن‌های غیرمثلی (NFT) شیبوشی (Shiboshi) اشاره کرد که هم اکنون حداقل قیمت هر توکن آن حدود ۲ اتریوم و معادل ۸,۶۰۰ دلار است.

احتمال پذیرش شیبا برای پرداخت های تسلا چقدر است؟

گفتنی است که شیبا اینو توکنی با استاندارد «ERC20» است که بر بستر شبکه اتریوم فعالیت می‌کند. به این معنی که تراکنش‌های آن با توجه به کارمزدهای بالا و غیرقابل‌پیشبینی اتریوم، هزینه زیادی دارد و همین موضوع باعث می‌شود که شیبا اینو یک گزینه ضعیف برای تبدیل‌شدن به یک روش پرداختی باشد.

ساویر مریت، بنیان‌گذار تویین بریچ (Twin Birch)، در توییتر خود بیان کرد که در سورس کد وب‌سایت تسلا و در قسمت تسویه‌حساب، نام شیبا اینو دیده می‌شود. مریت گفت اگر در صفحه مربوط به تسویه‌ حساب تسلا با استفاده از ابزار اینسپکت (Inspect) مرورگر خود سورس کد وب‌سایت را مشاهده کنید، نام شیبا اینو را در آن می‌بینید. وی افزود از آنجایی که اطلاعاتی در رابطه با برنامه‌نویسی وب‌سایت ندارد، مطمئن نیست که این نماد می‌تواند چه معنایی داشته باشد.

مریت طی یک توئیت بیان کرد:

اگر در مرحله تسویه‌حساب روی گزینه اینسپکت کلیک کنید، توجه خواهید شد که ظاهراً نام شیبا اینو به‌عنوان یک روش پرداخت در سورس کد وب‌سایت تسلا قرار گرفته است. البته این امکان هنوز فعال نیست و چون من برنامه‌نویس نیستم و چیزی از آن نمیدانم، میگذارم خودتان بفهمید این به چه معناست

در جواب او، یک برنامه‌نویس وب‌سایت با نام کاربری هندکروپ (Hendcorp)، بیان کرد که ظاهراً همه چیز درست است و آن‌طور که از سورس کد منبع سایت پیداست، تسلا نام شیبا اینو را در کنار دیگر روش‌های پرداختی خود قرار داده است.

هندکروپ در پاسخ به مریت توئیت کرده است:

سلام دوست من. من یک برنامه‌نویس هستم و با توجه به چیزی که می‌بینم، به نظرم می‌رسد که شیبا اینو در مرحله تسویه‌ حساب و هنگام انتخاب گزینه پرداخت با ارز دیجیتال، بخشی از درگاه پرداختی این وب‌سایت خواهد بود. دامنه سایت هم رسمی است و این کد در «http://tesla.com» قرار داده شده است.

با این حال موضوع تردید بر انگیز این است که به جای نام کامل شیبا اینو یا نماد اختصاری اصلی آن یعنی SHIB، از SHIBA استفاده شده است؛ یعنی نماد اختصاری شیبا اینو با یک حرف A انگلیسی اضافه در سورس کد وب‌ سایت آمده است. از آنجایی که در مورد گزینه پرداخت با بیت کوین، نام کامل این ارز دیجیتال با حروف انگلیسی بزرگ یعنی «BITCOIN» استفاده شده است، اگر تسلا قصد داشت شیبا اینو را به روش‌های پرداختی خود اضافه کند، میبایست نام آن را به‌صورت «SHIBA INU» در کد منبع می آورد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.