شبکه ی لایتنینگ چیست؟

شبکه ی لایتنینگ

شبکه ی لایتنینگ


شبکه ی لایتنینگ

هنگامی که بیت کوین برای اولین بار توسط Satoshi Nakamoto در سال 2008 پیشنهاد شد، اولین اظهار نظر عمومی درباره سیستم ساخته شده توسط جیمز A. دونالد بود: “چیزی که من فهمیدم، به نظر می رسد که مشکل مقیاس پذیری دارد”. اکنون با گذشت ده سال، مقیاس پذیری همچنان بزرگترین مشکل برای بیت کوین و سایر سیستم های کریپتو است.

مقیاس پذیری دقیقاً چیست؟

در طول زمان، بیت کوین تنها قادر به پردازش حدود 7 معاملات در ثانیه است. این مقدار در همان ابتدا کافی بود، اما اکنون سیستم چند سالی است که متراکم شده، و در نتیجه ی این موضوع، مدت زمان و هزینه ی پردازش معاملات زیاد است.

با گذشت سالها، جامعه بیت کوین پیشنهادهای مختلفی در مورد چگونگی بهبود قابلیت مقیاس پذیری بیت کوین ارائه کرد، با این وجود یک راه حل پیشنهادی که در حال حاضر مورد قبول واقع شده است شبکه لایتنینگ نام دارد.

شبکه لایتینیگ چیست؟

شبکه ی لایتنینگ با تمرکز بر مشکل مقیلس پذیری بیت کوین، امکان انجام تراکنش ای سریع و کم هزینه را با بیت کوین فراهم می کند.

شبکه لایتنینگ یک لایه دیگر به بلاکچین بیت کوین اضافه می کند، و به کاربران امکان می دهد که برای روش پرداخت، یک کانال پرداختی بین خود و شخص مورد نظر ایجاد کنند. این کانال ها تا زمانی که لازم باشد می توانند وجود داشته باشند و از آنجا که بین دو نفر تنظیم شده اند، معاملات تقریباً فوری انجام می شود و هزینه ها بسیار پایین و ناچیز خواهد بود.

ایده ی این شبکه اولین بار در سال 2015 یک وایت پیپر توسط Joseph Poon و Thaddeus Dryja بیان شد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.