توقف بیت کوین در سطح ۵۳،۵۰۰ دلار

بیت کوین

بیت کوین


روز جمعه و با انتشار اخبار شیوع سویه جدیدی از ویروس کرونا، بازارهای سنتی و ارزهای دیجیتال تحت تاثیر قرار گرفتند و قیمت بیت کوین ۵۰۰۰ دلار کاهش یافت. پس از ایجاد سیگنال‌های نزولی در بازار آپشنز، فروشنده ها قدرت را به دست گرفته‌اند.

 

بر اساس داده های قبلی، اندیکاتور skew با دلتای ۲۵٪ نشان میدهد که احساس تریدر های حرفه‌ای به طور کل نزولی و بدبینانه شده است.

به نظر می آیدقیمت بیت کوین از تاریخ ۹ نوامبر، کانال نزولی را پیش گرفته است. بنابراین سیگنال نزولی می‌تواند بازتاب دهنده کاهش قیمت ۲۲٪ نسبت به رکورد قیمت ۶۹,۰۰۰ دلار باشد

نمودار قیمت بیت کوین در صرافی bitstamp

اندیکاتور skew با دلتای ۲۵٪، قراردادهای خرید و فروش را با هم مقایسه می‌کند. هنگامی که پریمیوم آپشن‌های فروش بیشتر از آپشن‌های خرید باشند، احساس بازار نزولی و خرسی است.

برعکس این شرایط باعث می‌شود که اندیکاتور skew با دلتای ۲۵٪ وارد محدوده نزولی و منفی شود.

اندیکاتور skew ۳۰ روز بیت کوین با دلتای ۲۵٪ - بازار نزولی

 

اعداد بین منفی ۸ الی مثبت ۸ معمولا وضعیت خنثی را نشان می‌دهند. بنابراین تحلیل دریبیت در خصوص تغییر قابل توجه به سمت «ترس» در تاریخ ۲۳ نوامبر درست است. اگرچه سرعت این تغییر در تاریخ ۲۶ نوامبر (۵ آذر) کاهش یافت و این اندیکاتور در حال حاضر بر روی ۸ درصد قرار دارد و دیگر از موضع نزولی تریدر ها حمایت نمی‌کند.

 

پریمیوم فیوچرز که به آن نرخ مبنا (basis rate) نیز میگویند، اختلاف بین قراردادهای آتی بلندمدت و سطح کنونی بازار اسپات را نشان میدهد. در بازارهای سالم، مقدار ۵ الی ۱۵٪ در پریمیوم سالانه قابل انتظار است که به این شرایط، کانتاگو (Contango) گفته می‌شود. در تصویر زیر نرخ پایه ۳ ماهه ۲رافی‌های بایننس، ftx و اوکی اکس را مشاهده می‌کنید.

این شکاف قیمتی به دلیل تقاضای فروشندگان برای دریافت پول بیشتر رخ داده است و زمانی که این شاخص منفی شود یا به سمت صفر حرکت کند، زنگ خطری برای تریدر ها خواهد بود که به این وضعیت عقب ماندگی قیمت (Backwardation) گفته می‌شود.

نرخ مبنا فیوچرز سه ماهه بیت کوین - بازار نزولی

پلن‌بی تحلیلگر مشهور ارزهای دیجیتال، در توییتر بیان کرد که تحلیل او از قیمت بیت کوین در پایان ماه نوامبر (سه شنبه ۹ آذر) ممکن است برای اولین بار اشتباه شده باشد. او با استفاده از یکی از مدل‌هایش، پیش بینی کرده بود که در این تاریخ قیمت بیت کوین به ۹۸،۰۰۰ دلار میرسد. با این حال او بر این باور است که مدل S2F همچنان تحت تاثیر قرار نگرفته است و قیمت بیت کوین بر اساس این مدل به ۱۰۰،۰۰۰ دلار خواهد رسید.

تحلیل پلن بیPlanB

این کاهش قیمت بیت کوین برای خریداران فرصت جدیدی ایجاد کرده است. مثلا نایب بوکله رییس جمهور السالوادور دیروز اعلام کرد که در کف قیمت به وجود آمده ۱۰۰ بیت کوین دیگر خریداری کرده است. این در حالی است که در روزهای اخیر بر اساس گزارش سنتیمنت، بیش از ۴۰،۰۰۰ بیت کوین توسط نهنگ‌ها انباشت شده است.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *