بلاکچین چیست؟

بلاکچین

بلاکچین


بلاکچین روشی برای ذخیره داده است. داده ها در بلاک هایی ذخیره می شوند که به بلاک قبلی مرتبط هستند.

اما “بلاک” چگونه به نظر می رسد؟

هر “بلاک” شامل

1) داده های معاملات

2) یک اثر انگشت منحصر به فرد برای تمام داده های موجود در بلاک به نام هش

3) یک هش از داده های بلاک قبلی

خب حالا منظور از هر یک از این موارد چیست؟

داده های موجود در بلاک معمولاً شامل معاملات هستند. یک بلاک می تواند شامل صدها تراکنش باشد.

به عنوان مثال تراکنش 100 دلاری، آلیس به باب در یک بلاک ثبت می شود

هش ترکیبی منحصر به فرد از حروف و اعداد است، که مانند اثر انگشت برای داده های موجود در یک بلاک است و همیشه برای هر بلاک منحصر به فرد است. هنگامی که داده ها در یک بلاک تغییر می کند، هش نیز تغییر می کند.

از این رو در یک معامله اگر مقدار ارسال شده آلیس به باب از 50 دلار به 100 دلار تغییر یابد ، هش بلاک کاملاً تغییر خواهد کرد.

یک بلاک همچنین حاوی هش بلاک قبلی است. از این رو تشکیل یک ساختار زنجیره ای را می دهد.

حال اگر یک معامله در هر بلاک تغییر کند، هش بلاک نیز تغییر خواهد کرد. هنگامی که هش بلاک تغییر می کند، بلاک بعدی عدم مطابقت با هش قبلی را که توسط آن ضبط شده است نشان می دهد. این امر خاصیت مقاومت در برابر دستکاری در بلاکچین را نشان می دهد

بلاکچین یک خاصیت دیگر دارد که باعث امنیت آنها می شود. یک بلاکچین در رایانه یک شخص ذخیره نمی شود. درعوض، آن را در یک شبکه بزرگ از کامپیوتر ها به نام شبکه همتا به همتا ذخیره می کند. هر کامپیوتر در این شبکه نود نامیده می شود و هرنود یک نسخه از بلاکچین را خواهد داشت.

هر بار که باید بلاک جدیدی از معاملات به این شبکه اضافه شود، تمام اعضای (نودها) شبکه باید چک کنند، اگر همه نودهای شبکه توافق کنند که معاملات در این بلاک درست است، بلاک جدید به بلاکچین هر نود اضافه می شود. این روند”اجماع” نامیده می شود.

از این رو، هر هکری که می خواهد داده های موجود در یک بلاکچین را دستکاری کند، باید اطلاعات را در اکثر رایانه های شبکه همتا به همتا دستکاری کند. اینگونه ثابت می کند که بلاکچین روشی مطمئن برای ذخیره داده ها است.

حال اگر بخواهم در یک بلاکچین معامله انجام دهم، چگونه می توانم این کار را انجام دهم؟هر نرم افزار رایانه ای که از بلاکچین استفاده می کند، یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. این ها دوباره شبیه هش هستند؛ آنها یک دنباله تصادفی از حروف و اعداد هستند که توسط خود نرم افزار تولید می شود. هر کاربر مجبور است کلید خصوصی خود را ایمن نگه دارد و آن را برای کسی آشکار نکند. کلید عمومی، از طرف دیگر، می تواند برای همه آشکار شود.

برای مثال صندوق پستی را در نظر بگیرید، کلید عمومی مانند صندوق پستی شماست که همه درباره آن می دانند و می توانند برای شما پیام ارسال کنند. از طرف دیگر، کلید خصوصی مانند کلید آن صندوق پستی است. فقط شما صاحب آن هستید و فقط می توانید پیام های داخل آن را بخوانید.

کلیدهای عمومی و خصوصی هر دو دارای یک ویژگی منحصر به فرد هستند. از کلید خصوصی می توان برای امضای هر پیام برای ایجاد امضای دیجیتال استفاده کرد. امضای دیجیتالی دنباله دیگری از شخصیت ها و اعداد است.

هر دو این کلیدها را، همراه با امضای پیام برای ایجاد امضاهای دیجیتالی، رمزنگاری در بلاکچین می نامند.

خیلی پیچیده شد؟

بگذارید با یک مثال آن را توضیح دهیم

آلیس می خواهد پیامی را که 100 دلار برای باب در یک بلاکچین ارسال کرده، را ضبط کند.

1. او پیام را می نویسد و آن را با استفاده از کلید خصوصی خود امضا می کند. پیام او همراه با امضایش در یک معامله ثبت می شود.

2. نرم افزاری که آلیس از آن استفاده کرده، معامله او را برای همه ی نودها در شبکه همتا به همتا پخش می کند

3. همه افراد در شبکه همتا به همتا ابتدا امضای معامله آلیس را تأیید می کنند تا ببینند آلیس واقعاً آن پیام را امضا کرده است یا خیر. آنها این کار را با استفاده از کلید عمومی آلیس، انجام می دهند.

4. پس از تأیید، شبکه همتا به همتا معامله آلیس را در بلاک بلاکچین ثبت می کند.

5.وقتی شبکه همتا به همتا (P2P ) به اجماع برسد، پس از تأیید کلیه معاملات، بلاک مربوط به معاملات آلیس در بلاکچین گنجانده می شود!

پس از انجام این مراحل، معامله ی آلیس توسط هیچ کس به راحتی قابل تغییر نیست!

این یک توضیح تقریباً کامل در مورد چگونگی ذخیره داده ها در بلاکچین بود

خلاصه ی توضیحات،

1) بلاکچین روشی برای ذخیره داده ها در بلاک هایی است که به صورت زنجیره به هم وصل می شوند.

2) برای تأمین امنیت داده ها در داخل یک بلاک ، به هش و رمزنگاری تکیه می کند.

3) این زنجیره بلاک در کلیه رایانه ها در یک شبکه همتا به همتا مستقر است.

4) این شبکه از رایانه ها از روش های اجماع برای تأیید معاملات در یک بلاک استفاده می کنند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.