بانک مرکزی سنگاپور نسبت به سرمايه گذارى در ارزهای دیجیتال هشدار داد


بانک مرکزی و رگولاتور مالی سنگاپور روز سه‌شنبه نسبت به «نوسانات شدید سفته‌بازی» و خطرات احتمالی برای سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی که پول خود را در ارزهای دیجیتال سرمايه گذارى می‌كنند، هشدار دادند.

منون در جشنواره فین‌تک سنگاپور گفت: «قیمت توکن‌های کریپتو بر هیچ‌ يك از اصول اقتصادی متکی نیست و در معرض نوسانات شدید سفته‌بازی است».

سرمایه گذاران در این توکن ها در معرض زیان قابل توجهی هستند.”

او همچنین گفت که سنگاپور عجله ای برای توسعه ارز دیجیتال بانک مرکزی برای استفاده خرده فروشی ندارد.

راوی منون، مدیر عامل بانك مركزى سنگاپور، که در جشنواره فین‌تک سنگاپور در حال صحبت با مقامات پولی سنگاپور بود، گفت: «در موردارزهای دیجیتال یا توکن‌ها به‌عنوان دارایی سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی حس خوبى ندارد».

بر اساس گزارش Coindesk، بیت کوین در حدود ساعت 4:09 صبح روز سه شنبه، 2.7 درصد افزایش یافت و به 68086.45 دلار رسید. اتر،دومین كوين دیجیتال بزرگ جهان از نظر ارزش بازار، 1.56 درصد افزایش یافت و با قیمت 4813.94 دلار معامله شد.

بیت کوین در سال جاری تاکنون 130 درصد رشد داشته است و اتر نیز در همان دوره 550 درصد رشد داشته است. هر دو ارز دیجیتال در طولسال شاهد حرکات شديدى بوده اند.

صدها میلیارد دلار در ماه می امسال پس از اینکه ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا در توییتی مبنی بر اینکه این سازنده خودروهای الکتریکی اجازهاستفاده از بیت کوین برای خرید خودروهایش را نمی دهد، از بازارهای ارزهای دیجیتال خارج شد.

منون گفت: «قیمت توکن‌های کریپتو بر هیچ‌کدام از عوامل اقتصادی متکی نیست و در معرض نوسانات شدید سفته‌بازی است. “سرمایه گذاران دراین توکن ها در معرض خطر و زیان قابل توجهی هستند.”

کشورهای سراسر جهان با نحوه تنظیم ارزهای ديجيتال دست و پنجه نرم می کنند و فقط یک کشور به نام السالوادور بیت کوین را به عنوان ارزقانونی پذیرفته است.

سنگاپور رویکرد نسبتاً بازى نسبت به ارزهای ديجيتال در پیش گرفته است. منون گفت که MAS معتقد است که بلاک چین و توکن‌های ديجيتالمی‌توانند «مزایای بالقوه زیادی» به همراه داشته باشند.

او گفت که یکی از موارد بالقوه قوی استفاده از توکن های ديجيتال، برای تسهیل پرداخت های بین مرزی ارزان تر و سریع تر و تامین مالی تجارتاست.

هیچ پرونده ى قوی برای دلار دیجیتال سنگاپور وجود ندارد

منون گفت که سنگاپور عجله ای برای توسعه ارز دیجیتال بانک مرکزی برای استفاده خرده فروشی ندارد و آن را نسخه دیجیتالی پول نقد توصیفکرد.

او گفت: «موضوع CBDC خرده فروشی در سنگاپور فوری نیست.

راوی منون، مقام پولی سنگاپور، استدلال کرد که پول نقد فیزیکی به جایی نمی‌رسد، بنابراین نیاز به دلار سنگاپور دیجیتالی «در حال حاضر قابلبحث است».

ارز دیجیتال بانک مرکزی دارای مزایایی مانند گنجاندن ارزش یا گسترش دسترسی به خدمات مالی است. او گفت، اما این در سنگاپورقانعکنندهنیست، زیرا بخش بالایی از سنگاپوری ها دارای حساب بانکی هستند، در حالی که پرداخت های الکترونیکی در این کشورفراگیر، بسیارکارآمد و رقابتی است“.

منون گفت که دلیل دیگر برای دلار سنگاپور دیجیتال، محافظت در برابر جابجایی بالقوه ارز محلی است، زیرا استیبل کوین های خصوصی وCBDC های خارجی وارد بازار شده و به طور گسترده در دسترس قرار می گیرند. استیبل کوین ها دارایی های دیجیتالی هستند که به ارزهایسنتی متصل می شوند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.