انجمن بلاکچین ایران: خروج 75 میلیون دلار ارز دیجیتال از کشور با یک امضا


طى نشست خبری انجمن بلاکچین ایران، موضوعاتى همچون صرافی‌های ديجيتال در ایران، استخراج بیت‌کوین و لیست هشدار، مورد بحث بودند. انجمن فناوران زنجیره بلوک که قبلتر با عنوان انجمن بلاکچین ایران شناخته می‌‌شد، نهادى علمی و تحت نظر وزارت کشور است که به صورت تخصصی در حوزه ارزهاى ديجيتال و بلاکچین فعالیت می‌کند. 

پس از انتخابات جديد در انجمن بلاکچین، هیئت مدیره جدید شروع به كار كرده اند و در نشست مطبوعاتی 11 آبان 1400 به پرسش خبرنگاران پاسخ دادند.

عباس آشتیانی، مدیر عامل جدید انجمن بلاکچین، در این نشست بیان کرد:

حوزه اقتصاد دیجیتال در کشور‌های همسایه به سرعت در حال پیشرفت است و یکی از مهم‌ترین بخش‌های فناوری که به اقتصاد دیجیتال ایران کمک می‌کند، حوزه بلاکچین و داراییهای دیجیتال است. بلاتکلیفی حوزه استخراج و تبادل ارزهای دیجیتال، مانع رشد این حوزه شده است و صرافی های خارجی جایگزین پلتفرم‌های داخلی شده‌اند. این در حالی است که استارتاپ‌های بلاکچینی و ارز دیجیتالی در ایران با رویکرد‌های فناورانه مشغول به کار هستند.

متخصصین این صنعت تاکید میکنند که به جای کلمه “صرافی ارز دیجیتال” یا “صرافی بیت ‌کوین” بهتر است از عنوان “سکوهای تبادل دارایی‌های دیجیتال” استفاده شود، زیرا این نام‌گذاری غلط باعث می‌شود تمام ارزهای دیجیتال، پولی و ارزی شناخته شوند.

راهکار بخش غیر دولتی برای قانون‌ گذاری ارز های دیجیتال

انجمن بلاکچین ایران در نشست مطبوعاتی خود رسما اعلام کرد که برای تمام مشکلات قانون گذاری و اجرایی ارز های دیجیتال در کشور، فعالیت‌های علمی و پژوهشی انجام شده و این انجمن آماده ارائه راه‌کارهای علمی برای کنترل و مدیریت ریسک ارزهای دیجیتال به مسئولین است.

استخراج بیت‌ کوین در زیرزمین‌ها

امید علوی رییس، هیئت مدیره انجمن فناوران زنجیره بلوک، در ابتدای صحبت‌هایش در خصوص استخراج ارز های دیجیتال در ایران ابراز نگرانی کرد. به نظر او، سو مدیریت و قوانین اشتباه باعث شده تا استخراج ارزهای دیجیتال به صنعت برق کشور فشار بیاورد.

نیروگا‌های خصوصی استخراج ارزهای دیجیتال به مشکل برق کشور کمک میکنند

در سال‌های اخیر مکررا شاهد انتشار اخباری مبنی بر مصرف برق بالای ماینرهای بیت کوین بوده‌ایم. بعلاوه مسئولین وزارت نیرو نیز در این باره ادعا کرده اند که بخشی از مشکل قطعی برق کشور بخاطر استخراج‌ بیت کوین است. اما 

کارشناسان حوزه استخراج نظرات متفاوتی دارند.

مسعود نیلی، رییس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین، در این نشست اعلام کرد اگر استخراج بیت کوین در ایران به عنوان یک صنعت پذیرفته شده است، باید مانند سایر صنایع با آن برخورد شود. چیزی که تا کنون از سمت وزارت نیرو اتفاق نیفتاده است.

همچنین عباس آشتیانی به بسته شدن پنجره اعطای جواز استخراج بیت کوین توسط وزارت صمت اشاره کرد.

لیست هشدار انجمن بلاکچین دوباره منتشر می‌شود؟

در نشست مطبوعاتی انجمن بلاکچین، موضوع انتشار لیست هشدار پروژه‌های کلاهبرداری مجددا مطرح شد. لیست هشدار شامل پروژه‌های ارز دیجیتالی پر ریسک است که توسط کارشناسان انجمن بلاکچین منتشر شده است! برخی از کسب و کارهای لیست شده در لیست هشدار انجمن بلاکچین ادعا کردند که این امر نباید بدون هماهنگی با آن‌ها رخ می‌داد و این لیست کارشناسی شده نیست. در آخر هم این امر به توقف فعالیت انجمن بلاکچین از سوی وزارت کشور ختم شد.

با این حال امید علوی، رییس هیئت مدیره انجمن بلاکچین، از ضرورت‌های وجود لیست هشدار گفت و بیان کرد که اعضای انجمن پیگیر ادامه روند آگاهی رسانی به مردم از طریق لیست هشدار البته با هماهنگی مراجع قضایی و امنیتی خواهند بود. او ادامه داد:

“به عنوان یک نهاد علمی نمی‌توانیم تا زمان تصویب قوانین که به کندی هم پیش‌ می‌روند، به مردم اطلاع رسانی نکنیم تا مانع سرمایه گزاری در ارز های بدون پشتوانه نشویم.”

خروج 75 میلیون دلار ارز دیجیتال از کشور با یک امضا

موضوعی که دغدغه‌ی اصلی مسئولین کشور و بانک مرکزی برای قانون گذاری ارز های دیجیتال در ایران بوده است، خروج ارز از کشور است. عباس آشتیانی در این نشست گفت:

با امضای یک مسئول، در یک ساعت 75 میلیون دلار ارز دیجیتال از ایران خارج شده است.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.