ارزهای دیجیتال تاثیر تحریم‌های آمریکا را کاهش میدهد


جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، قبل تر به وزارت خزانه‌ داری این کشور دستور داده بود که میزان اثرگذاری تحریم‌ های اقتصادی را بر کشورها و افراد تحریم شده از سوی ایالات متحده را ارزشیابی و گزارش کنند.

وزارت خزانه‌ داری نیز روز گذشته نتایج اولیه خود را بصورت گزارشی ۹ صفحه‌ای منتشر کرد. در بخشی‌هایی از این گزارش بطور واضح به نقش ارزهای دیجیتال در میزان اثر گذاری تحریم های آمریکا اشاره شده است.

این نهاد بیان کرده است که با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال، نقش دلار در سیستم مالی جهانی کمتر شده و کشورهایی که رابطه سیاسی خوبی با ایالات متحده ندارد، می‌خواهند از طریق جایگزین کردن روش های پرداختی جدید با سیستم مالی سنتی، اثر تحریم ها را کمتر کنند.

در قسمتی از این گزارش گفته شده است:

در حال حاضر آمریکا با چالش‌های جدیدی در حوزه کارایی تحریم‌ها روبرو است. ایالات متحده باید با تغییرات سیستم مالی جهانی همگام شود تا از همچنان بتواند اثربخشی تحریم‌های اقتصادی را حفظ کند. برخی از دشمنان آمریکا استفاده از دلار در مبادلات فرا مرزی خود را کاهش داده اند و این موضوع می‌تواند کارایی تحریم‌ ها را کاهش دهد.

این نهاد همچنین گفته است:

فناوری‌ های جدید از جمله ارزهای دیجیتال، پلتفرم‌های پرداخت جدید و روش‌های جدید دیگری که از آنها برای مخفی کردن و ناشناس ماندن در پرداخت‌های فرا مرزی استفاده می‌شود، می‌توانند کارایی تحریم‌های آمریکا را کم کنند.

نمودار میزان استفاده از تحریم‌های اقتصادی در سیاست خارجی آمریکا:

این نهاد بر این باور است که کنترل‌ نکردن ارزهای دیجیتال، می‌تواند اثر تحریم های آمریکا را کم کند.

در این گزارش بیان شده است که وزارت خزانه‌ داری می‌تواند از طریق تعامل بیشتر با مؤسسات مالی، متحدان خود و رسانه‌ها، از ظرفیت‌های موجود در فضای ارزهای دیجیتال بهره‌مند شود.

خزانه‌داری آمریکا تأکید کرد:

باید روی افزایش دانش و ظرفیت‌ های اساسی خود سرمایه‌گذاری کنیم، تا در فضای گسترده و رو به رشد ارزهای دیجیتال، همچنان بتوانیم کارایی تحریم ها را بطور دائم حفظ کنیم.

نمودار پراکندگی تحریم‌های آمریکا( همانطور که مشخص است بیشترین سهم تحریم‌های آمریکایی برای ایران است):

بعلاوه دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی آمریکا (OFAC) که زیر نظر وزارت خزانه‌ داری این کشور فعالیت می‌کند، مدتی قبل شیوه‌نامه‌ای را برای کسب‌وکارهای فعال در حوزه ارز های دیجیتال منتشر کرد که در آن بر لزوم عدم ارائه خدمات شرکت‌های آمریکایی به کشور ها و افراد تحریم شده از سوی ایالات متحده تأکید شده بود.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.